Puccs 2.0: nem engedték őrizetbe venni a dél-koreai elnököt, az emberei egyszerűen elzavarták a nyomozókat
Jun Szogjol elnököt biztonságiak sorfala védte meg a törvénytől, most tanakodnak a nyomozók, hogy mit csináljanak.
Egy dél-koreai parlamenti bizottság augusztus 25-én megszavazta azt a törvénymódosítási javaslatot, amely kulcsfontosságú lépés lehet afelé, hogy megtiltsák a Google és az Apple számára, hogy a szoftverfejlesztők jutalékot számítsanak fel az alkalmazásokon belüli vásárlások után. Ez az első ilyen jellegű korlátozás, amelyet valamelyik jelentős gazdasággal rendelkező ország vezet be.
A techóriások félnek, mert elveszíthetik a felhasználóik jelentős részét
Az Apple és a Google erős globális kritikával szembesült, mert az alkalmazásboltjaikat használó szoftverfejlesztőktől megkövetelik a saját fizetési rendszereik használatát, melyek akár 30 százalékos jutalékot is felszámolnak.
Az Apple a javaslatra reagálva azt írta közleményében, hogy a dél-koreai törvény a csalás kockázatának teszi ki azokat a felhasználókat, akik más forrásból vásárolnak online termékeket, sérti a felhasználók magánéletének védelmét és az App Store-vásárlásokba vetett bizalmát, illetve korlátozza a dél-koreai fejlesztők lehetőségeit.
Wilson White, a Google közösségi szabályozásért felelős igazgatója szerint
Az alkalmazásbolttal rendelkező tech óriások elkényelmesedtek
Szakértők szerint az alkalmazásboltok üzemeltetői a fejlesztőkkel és más vállalatokkal együttműködve is képesek lennének biztosítani a külső fizetési rendszerek biztonságát. Ahogy Lee Hwang, a Korea University School of Law versenyjogra szakosodott professzora elmondta, nem csak a Google és az Apple képes biztonságos fizetési rendszert létrehozni.
Mások megjegyezték, hogy Dél-Korea rendelkezik a világ egyik legstabilabb védelmi szabályozásával az online tranzakciók tekintetében. Sokan úgy vélik, hogy az alkalmazásboltok üzemeltetőinek, azaz a globális techmonopóliumoknak inkább fejlett szolgáltatásokat kellene nyújtaniuk a profit növelése érdekében. A Szöuli Nemzeti Egyetem üzleti karának elektronikus kereskedelemre szakosodott professzora Yoo Byung-joon szerint, a nagy platformmal rendelkező domináns cégeknek mostanra már értéknövelt szolgáltatásokból kellene profitálniuk ahelyett, hogy megelégednek azzal, hogy az áruházukban eladott alkalmazások bevételeiből részesednek.
(kép: Kai Wenzel/Unsplash)Dél-Korea megvédi állampolgárait a Google és az Apple önkényétől
A dél-koreai parlament jegyzőkönyvei alapján a módosítás megtiltja a piaci erőfölénnyel rendelkező alkalmazásboltok üzemeltetőinek, hogy fizetési rendszereket kényszerítsenek a tartalomgyártókra és inkorrekt módon késleltessék a mobil tartalmak felülvizsgálatát vagy önkényesen töröljék azokat saját piacterükről.
Lehetővé teszi továbbá a dél-koreai kormány számára, hogy az üzemeltető globális techcégektől megkövetelje a felhasználóknak okozott károk megelőzését, a felhasználók jogainak és érdekeinek védelmét, az alkalmazáspiac üzemeltetőinek vizsgálatát, szükséges esetben, valamint hogy közvetítsen a piacon történő fizetéssel, törléssel vagy visszatérítéssel kapcsolatos vitás helyzetekben.
A Quartz beszámolója szerint a Koreai Köztársaság elnöke, Mun Dzse In és pártja augusztus végén el is fogadta a törvényjavaslatot, tehát a dél-koreai fejlesztőknek nem kell jutalékot fizetniük az alkalmazásaik miatt a két techóriásnak, sőt, nem számíthatnak fel díjat az alkalmazáson belüli tranzakciók után sem.
Szintén augusztusban, az Egyesült Államokban, szenátorok kétpárti csoportja olyan törvényjavaslatot terjesztett elő, amely visszaszorítaná a szerintük túl nagy piaci kontrollt gyakorló vállalatok, köztük az Apple és a Google alkalmazásboltját.